برای برخی از افراد نمی توان از دندان مصنوعی استفاده کرد و یا نگهداری دندان مصنوعی برای آن ها سخت و دشوار است. استفاده از دندان مصنوعی در عملکرد دهان محدودیت ایجاد می کند و برای نگهداری دندان مصنوعی از دندان های کناری استفاده می شود. کاشت دندان بهترین روش درمان برای جایگذاری دندان های از دست رفته است و هیچ یک از محدودیت های دندان مصنوعی را ندارد و مانند دندان طبیعی عمل می کند. در روش کاشت دندان، نیازی به دندان های کناری برای نگهداشتن دندان های کاشته شده نیست. برای کاشت دندان لازم است استخوان فک کافی و لثه سالم داشته باشید.

مزایای کاشت دندان

کاشت دندان بسیار لازم و مهم است و باعث افزایش اعتماد به نفس و جای خالی دندان از بین رفته ظاهر زیبای دندان ها را از بین می برد و از بین رفتن دندان موجب تحلیل رفتن استخوان فک می شود و علاوه بر آن جای خالی دندان باعث کج شدن دندان های کناری به سمت جای خالی دندان از بین رفته می شود و کاشت دندان علاوه بر جلوگیری از تحلیل استخوان فک مانع از جا به جایی و کج شدن دندان های کناری می شود. در برخی موارد ممکن است بیمار به طور مادرزادی یک یا چند دندان نداشته باشند و در این موارد ممکن است فضای کافی برای کاشت دندان وجود نداشته باشد بنابراین در چنین مواقعی لازم است پیش از کاشت دندان ارتودنسی انجام شود.

از بین رفتن دندان همچنین در جویدن غذا مشکل ایجاد می کند و جویدن برخی مواد غذایی مورد نیاز بدن که به جویدن زیاد نیاز است مانند میوه و سبزیجات را سخت می کند و به همین دلیل فرد از خوردن آن ها اجتناب می کند. این موضوع موجب رژیم ضعیف غذایی افراد می شود و سلامت کلی آن ها را به خطر می اندازد. از بین رفتن دندان وضعیت صحبت کردن و لبخند زدن و وضعیت گاز گرفتن را تحت تاثیر قرار می دهد و ممکن است برای مفصل فک مشکلاتی به وجود آورد و اعتماد به نفس را کاهش دهد.

برای کاشت دندان از ایمپلنت استفاده می شود که از تیتانیوم ساتخته می شود و فلزی با کیفیت بسیار بالا و سازگار با بدن است و در برابر ترکیباتی مانند نمک و اسید و اکسیژن مقاوم است و در نوع های مختلفی انجام می شود که یکی از انواع ایمپلنت دندان، ایمپلنت ریشه ای شکل است که درون استخوان فک قرار می گیرد و پهنا و طول متفاوتی دارد و برای جایگذاری این نوع ایمپلنت در دهان لازم است عمق و عرض کافی در استخوان ایجاد شود و کیفیت استخوان فک قبل از کاشت دندان بررسی می شود.

برای کاشت دندان ابتدا باید با یک دندان پزشک با تجربه مشاوره کنید و معاینات لازم انجام شود و وضعیت دهان و دندان و سابقه درمان های قبلی و همه مشکلات دندان ارزیابی می شود و عکس رادیولوژی از دندان گرفته می شود که این عکس محل قرار گرفته سینوس ها و اعصاب را مشخص می کند و مقدار استخوان موجود در فک را نیز مشخص می کند و دندان پزشک قبل از کاشت دندان درمان های ضروری را انجام می دهد. شرط لازم برای کاشت دندان داشتن لثه سالم و استخوان فک کافی و مراقبت از دندان ها پس از انجام ایمپلنت و ملاقات منظم با دندان پزشک است.