در کل سه نوع روکش دندان یا کراون (Crown) وجود دارد:
۱- تمام فلز
۲- تمام سرامیک
۳- PFM (پرسلن فیوز شده به متال)

روکش های دندان تمام فلزی:

همینطور که از اسم آن بر می آید، این نوع از روکش ها تماماً از فلز ساخته شده است که نوع کلاسیک آن روکش های طلا است که احتمالاً در دهان بعضی از افراد دیده اید. این نوع روکش معمولا در جایی استفاده می شود که به استحکام بالایی نیاز داشته باشیم مثل دندانهای مولر یا همان آسیا. در بین روکشها بالاترین طول عمر را دارد اما زیبایی ندارد.

روکش فلزی دندان

روکش دندان

روکش های دندان تمام سرامیک:

این نوع از روکش از نوعی سرامیک دندانی مثل پرسلن ساخته می شود و به دو روش ساخته می شود، یکی با کار دست تکنسین لابراتوار و روش دیگر از طریق بلاکهای سرامیکی که توسط دستگاه CAD-CAM ساخته می شود.
کراون های سرامیکی معمولاً در جایی که به زیبایی بالایی نیاز داشته باشیم استفاده می شوند که معمولاً نواح قدامی دندانها یعنی دندانهای پیش و نیش را شامل می شود. البته بعضی از انواع آن در دندانهای خلفی هم به کار می رود.
مهمترین عیب این نوع روکشها این است که به اندازه دیگر انواع روکش استحکام ندارد. البته این فاکتور بر اساس نوع سرامیک تغییر می کند.

روکش یا کراون دندان

روکش دندان

روکش های دندان PFM:

این نوع از روکش ها یک لایه نازک فلز دارند که روی دندان قرار می گیرد وی ک لایه پرسلن دارد که روی سطح خارجی فلز باند می شود. این نوع از روکشها استحکام و درنتیجه طول عمر خوبی دارند و از نظر زیبایی هم قابل قبول هستند. منتهی در جایی که به زیبایی زیادی نیاز داریم روکش های تمام سرامیک گزینه بهتری هستند.