سفید کردن دندان (بلیچینگ)

//سفید کردن دندان (بلیچینگ)

سفید کردن دندان که به آن بلیچینگ گفته می شود درمانی است برای برطرف کردن تیرگی و بد رنگی های دندان که به مرور ایجاد شده یا به صورت ژنتیکی روی دندان بوده است. با بالا رفتن سن و مصرف زیاد برخی مواد غذایی مثل قهوه و چای و تنباکو و برخی داروها و مصرف سیگار و همچنین با مسواک نزدن و عدم رعایت بهداشت، رنگ دندان ها تغییر می کند و تیره می شود و بسیاری از افراد به دنبال روشی برای سفید کردن دندان هستند. به دلیل وجود دانتین که توسط مینای دندان به وجود می آید همه افراد از بدو تولد بسته به وراثت دندان های کمی رنگی دارند.

روش های سفید کردن دندان:

یک روش که به آن روش بلیچینگ خانگی گفته می شود استفاده از نوارهای سفید کننده دندان است که روی دندان ها قرار می گیرد و به سفید کردن دندان کمک می کند. از سفید کننده های حاوی پروکساید برای سفید کردن استفاده می شود و به سفید کردن مینای دندان کمک می کند. سفید کردن دندان بر روی دندان های پوسیده و آسیب دیده تاثیری ندارد به همین دلیل قبل از سفید کردن دندان آسیب ها و پوسیدگی های دندان برطرف می شود و دندان هایی که نیاز به پر کردن دارند قبل از سفید کردن پرمی شود.

در روشی دیگری که برای سفید کردن دندان استفاده می شود از ژل مخصوص سفید کردن دندان با غلظت بیشتری در مطب دندان پزشک استفاده می شود و تاثیر بیشتری از روش اول در سفید کردن دندان دارد. در این روش ابتدا ژل محافظ توسط دندان پزشک بر روی لثه و پوشش دندان ها قرار داده می شود و سپس بر روی دندان ژل با غلظب بالا قرار داده می شود.

روش های سفید کردن دندان اغلب بر پایه استفاده از پروکسید هیدروژن و آب اکسیژنه است و همچنین از داروهای قوی برای سفید کردن دندان استفاده می شود که نتیجه عالی دارند و همچنین برای سفید کردن دندان ها از قطره ای که ژل سفید کننده دارد استفاده می شود.

در روش بلیچینگ دندان، سفید کردن دندان ها با اشعه مخصوصی انجام می شود و بهترین روش برای سفید کردن دندان است که امروزه کاربرد زیادی دارد. هیچ یک از روش های سفید کردن دندان ماندگاری دائمی و صد در صد ندارد و ماندگاری آن را تنها با رعایت بهداشت و مراقبت می توان بالا برد. پس از سفید کردن دندان باید از مصرف مواد غذایی رنگی و قهوه و چای پر رنگ و نوشابه گازدار و مصرف سیگار خودداری شود و تمام توصیه های دندان پزشک پس از سفید کردن دندان باید رعایت شود.

میزان تاثیر بلیچینگ در سفید کردن دندان در همه افراد یکسان نیست و به عوامل مختلفی مثل جنس دندان و میزان تغییر رنگ دندان و میزان رسوب روی دندان بستگی دارد و میزان سفید شدن دندان را نمی توان به طور قطع پس از بلیچینگ گفت و رعایت بهداشت دهان و دندان پس از انجام بلیچینگ برای سفید کردن دندان بسیار مهم است و بیش از قبل باید بهداشت دهان و دندان رعایت شود و در مصرف مواد غذایی باید دقت شود. برای اینکه دندان ها برای همیشه سفید بمانند باید هر چند وقت یک بار بلیچینگ انجام شود.

 

2019-04-21T02:02:20+04:30مارس 14th, 2018|برچسب ها: , |