با استفاده از سه روش لمینت دندان، کامپوزیت دندان و یا روکش میتوان دندان های سفید و مرتب داشت. اما در این باره سوالاتی برای همه ما پیش می آید که ما در این مطلب چند مورد از آن ها را بیان می کنیم:

این درمان ها چند جلسه طول میکشد؟

برای کامپوزیت دندان که ۶ تا ۱۰ دندان را شامل می شود که دندان پزشک در مطب انجام می دهد یک یا دو جلسه درمان زمان می برد. اما روش های دیگر که نیاز به ساخت آن ها در آزمایشگاه است طول درمان به زمان ساخت آن ها بستگی دارد.

مراقبت های لازم پس از درمان؟

این درمان ها نیز مانند دیگر درمان ها نیاز به مراقبت زیادی دارند. پس از درمان باید بهداشت دهان و دندان را بیش از گذشته رعایت کرد. دفعات مسواک زدن را باید از یک بار در شب به سه بار پس از هر وعده غذایی افزایش داد و به طور مرتب از نخ دندان استفاده کرد. در لمینت دندان اگر از غذای سفت استفاده شود ممکن است موجب لب پر شدن دندان شود بنابراین لازم است پس از انجام آن مراقبت های غذایی انجام شود و همچنین برای پیشگیری از تغییر رنگ آن از مصرف دخانیات و چای و قهوه ی زیاد خودداری کرد. اما لمینت های سرامیکی رنگ پذیر نیستند و تغییر رنگ ممکن است در محل تماس لمینت با دندان اتفاق بیافتد که با جرم گیری از بین می رود.

موقت یا دائمی بودن درمان؟

در کامپوزیت به دلیل این که دندان زیر کامپوزیت تراش زیادی نمی خورد این روکش کامپوزیت قابل برداشتن است. اما تاکنون کسی برای برداشتن کامپوزیت مراجعه نکرده زیرا به این دندان های فعلی عادت کرده و تمایل به تغییر آن ندارند. اما لمینت سرامیکی و روکش به دلیل تراش دادن دندان باید برای همیشه روی دندان بمانند و در صورت آسیب دیدن باید ترمیم یا تعویض شود.

محدودیت سنی درمان؟

این درمان ها محدودیت سنی ندارد اما به افراد کم سن توصیه نمیشود زیرا ممکن است با ارتودنسی بتوان دندان های زیبا داشت و ارتودنسی برای این سنین بهترین گزینه است بنابراین دیگر درمان ها برای این سنین توصیه نمیشود و این درمان ها برای کسانی مناسب است که امکان استفاده از ارتودنسی را به دلیل زمان بر بودن و سختی های آن را ندارند.

محدودیت سنی برای استفاده از ارتودنسی:

برای استفاده از ارتودنسی محدودیتی وجود ندارد و تا ۵۰ سالگی هم می توان انجام دارد اما در سنین بالا طول درمان و احتمال برگشت پذیری دندان ها بیشتر است.

هزینه درمان؟

کامپوزیت ها در مقایسه با لمینت و روکش هزینه کمتری دارند به دلیل استفاده از موادی که در لابراتور صرف ساخت آن ها می شود و زمان بر بودن ساخت آن ها.

آیا میتوان کامپوزیت را جایگزین ارتودنسی کرد؟

در درمان به روش کامپوزیت باید توجه داشت که فک به رشد نهایی رسیده باشد و با توجه به احتمال برگشت دندان پس از ارتودنسی و طولانی بودن طول درمان ارتودنسی کامپوزیت می تواند جایگزین مناسبی برای ارتودنسی باشد.

امکان آسیب به دندان در روش کامپوزیت چقدر است؟

در روش کامپوزیت مواد بسیار نازک و هم رنگ دندان توسط پزشک ساخته و روی دندان قرار میگیرد و چون در این روش تراش کمی روی دندان داده می شود بسیار محافظه کارانه است.