لمینت یکی از روش های درمان با هزینه نسبتأ کم برای زیبایی بخشیدن به دندان است که به طور مفصل در این باره صحبت می کنیم.

چرا و چگونگی انجام لمینت:

عمل لمینت درمان مناسبی برای پریدگی لبه دندان و تغییر رنگ دندان و در کل برای زیباسازی دندان انجام می شود و برای رفع مشکلات دندان نمی توان از لمینت استفاده کرد. لمینت دندان بر دو نوع سرامیکی و کامپوزیتی است.

لمینت سرامیکی:
لمینت سرامیکی که پس از تراش دادن دندان روی آن قرار می گیرد لایه ای است نازک به اندازه ۲ میلی متر و جنس آن از پرسلن چینی است که ابتدا باید قالب گیری شود و به طور معول حساسیتی بروز نمی دهد.

لمینت کامپوزیتی:
در عمل کامپوزیتی به دلیل اینکه به تراشیدن نیازی نیست و قالب گیری نیز انجام نمی شود عمل ساده تری است. عمل کامپوزیتی برای جلوگیری از آسیب های بیشتر و درمان آسیب دیدگی های کم بسیار مناسب است و با استفاده از اشعه این لمینت را روی دندان قرار می دهند.

مناسب بودن لمینت برای زیبایی دندان:

روش لمینت نیز یکی از انواع روش های زیبایی دندان است که برای برخی توصیه می شود. در این روش، تراش کمی روی دندان داده می شود و پس از آن قالب گیری از دندان انجام می شود و در لابراتور ساخته می شود و پس از ساخته شدن آن در لابراتور آن را که یک لایه نازک مانند ناخن دست است را با چسب روی دندان قرار می دهند. که این روش به زیبا تر شدن و سفیدتر شدن دندان کمک می کند.

ماندگاری لمینت:

این روش بین ۵ تا ۱۰ سال ماندگاری دارد که البته ماندگاری آن بستگی به مراقبت های بیمار دارد.

مراقبت از لمینت:

  • استفاده از مسواک و نخ دندان به طور مرتب
  • برای استفاده از دهان شویه با پزشک تان صحبت کنید زیرا برخی دهان شویه ها که دارای فلوراید هستند اثر منفی روی لامینت می گذارند.
  • از مواد سفت استفاده نکنید و به دندان هایتان فشار وارد نکنید. همچنین از جویدن ناخن و خوردن تخمه خودداری کنید.

لامینت مناسب چه افرادی نیست؟

  • کسانی که مینای دندان هایشان به اندازه کافی ضخامت نداشته باشد
  • کسانی که بهداشت دهانی ضعیف دارند
  • کسانی که عادت به جویدن مواد سفت دارند یا مشکل دندان قروچه دارند

عوارض لمینت؟

به دلیل تراش دادن دندان ممکن است مقدار کمی ضرر برای دندان داشته باشد و شکستگی و تغییر رنگ دندان به دلیل رعایت نکردن نکات و عدم مراقبت ممکن است بروز دهد.

آیا می توان لمینت را جایگزین ارتودنسی کرد؟

برای دندان هایی که نامرتبی کمتری دارند یا نامرتبی دندان ها به خاطر دندان هاست و نه فک می توان از لمینت استفاده کرد ولی برای کسانی که نامرتبی دندانشان به خاطر فک است نمی توان از این روش استفاده کرد.

لمینت دندان چه معایبی دارد؟

لمینت دندان قابل جداسازی است زیرا با چسب روی دندان چسبیده می شود بنابر این در صورت بروز مشکل مثل کنده شدن لمینت میتوان با مراجعه به پزشک اقدام به ترمیم آن کرد.
ولی پس از عمل به دلیل اینکه روی دندان تراش داده می شود قابل بازگشت نیست. دندان از سه بخش مینا، عاج و پالپ(بافت زنده) تشکیل می شود که برای کار گذاشتن لمینت لازم است مینای دندان تراش داده شود و لمینت که لایه نازکی است روی دندان چسبانده شده و ظاهری زیبا و شفاف به دندان ها می بخشد.